herb

Ośrodek Pomocy Społecznej
w Myśliborzu

Szukaj w serwisie

Gdy nie ma możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowych usług opiekuńczych może ubiegać się o skierowanie do domu pomocy społecznej.

 

Wymagane dokumenty:

  1. Pisemny wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do domu lub za jej zgodą wniosek przedstawiciela ustawowego
  2. Zaświadczenia lekarskie (druki do pobrania w Ośrodku Pomocy Społecznej w Myśliborzu)
  3. Decyzja o przyznaniu zasiłku stałego , do decyzji załącza się zgodę osoby na ponoszenie opłaty oraz potrącenie jej z zasiłku stałego
  4. Decyzja organu emerytalno – rentowego ustalającego wysokość renty lub emerytury
  5. Dochody osoby ubiegającej się, małżonka, zstępnych przed wstępnymi zobowiązanych do ponoszenia opłaty
  6. Inne, wskazane przez pracownika socjalnego dokumenty

 

Opłata za pobyt w domu pomocy społecznej

Zasady odpłatności zostały określone w art. 60-64a ustawy o pomocy społecznej.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wynoszą:

  1. Mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu.
  2. Małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust.2
  • w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochody pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % tego kryterium,
  • w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
  1. Gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca domu i rodzinę.

Miejsce złożenia podania:

Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy ze względu na miejsce pobytu osoby ubiegającej się.

 

Termin i sposób załatwienia sprawy:

Wydanie decyzji kierującej do domu pomocy społecznej wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (rodzinnego). Wywiad przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawach niecierpiących zwłoki wywiad przeprowadza się w terminie 2 dni od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia. W toku wywiadu ustala się sytuację osobistą i majątkową osoby. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej wydaje decyzję kierującą i ustalającą odpłatność za pobyt lub odmawiającą skierowania do domu pomocy społecznej.

 

Decyzje o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ prowadzący dom pomocy społecznej. W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę osób oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

  • BIP
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej
  • Urząd Wojewódzki
  • OPS
  • Niebieska Linia
  • Gmina Miasto Myślibórz
  • Powiatowy Urząd Pracy
  • Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie
  • ŚDS Myślibórz